Blog

13 maja 2021

OBSŁUGA MAN TGL 12.250 (światła, płyny)

Witam Cię serdecznie 
Jeśli jesteś przed egzaminem na prawo jazdy kategorii C to dobrze trafiłeś 🙂

Nazywam się Monika Kowalczyk-Tajsiak i omówię dzisiaj zadanie egzaminacyjne jakim jest:

Sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy w pojeździe MAN TGL 12.250

Na egzaminie powinieneś/aś zaprezentować, że potrafisz sprawdzić losowo wybrany element:

A. Spośród płynów eksploatacyjnych

B. Z wszystkich obowiązkowych świateł w pojeździe

A:

  • Płyn chłodzący
  • Płyn w spryskiwaczach
  • Olej w silniku
  • Działanie sygnału dźwiękowego

B:

  • Światła pozycyjne
  • Światła Mijania
  • Światła Drogowe
  • Światła Hamowania ‘’stop’’
  • Światła Kierunkowskazów
  • Światła Awaryjne
  • Światła Przeciwmgłowe tylnie
  • Światło cofania

 

Na wykonanie zadania mamy max 5 minut.

 

  1. Należy wskazać, gdzie i przy użyciu jakich przyrządów lub wskaźników sprawdza się poziom odpowiednich płynów w pojeździe
  2. Należy sprawdzić działanie poszczególnych świateł

 

Zaczniemy od pierwszej grupy – czyli od płynów, które są ukryte pod pokrywą przednią.
Dźwignie wstępnie uwalniającą blokadę mamy w tym miejscu – po lewej stronie od kierownicy.

Następnie musimy odblokować naszą pokrywę po przez dźwignię, która znajduje się pod znaczkiem MAN.

 

Mamy 3 elementy do sprawdzenia!

 

Płyn chłodzący znajduje się po lewej stronie. Poziom widoczny w zbiorniczku wyrównawczym powinien znajdować się pomiędzy minimum, a maksimum.

Olej silnikowy sprawdzamy WSKAŹNIKIEM POZIOMU OLEJU, który znajduję się w centralnej części. Wyciągamy wskaźnik, przecieramy czyściwem; chusteczką, wkładamy ponownie w to samo miejsce i wyciągamy. Olej powinien zaznaczyć się na końcu wskaźnika. Prawidłowy stan jest pomiędzy minimum, a maksimum.

Po sprawdzeniu, gdyby się okazało, że jest za niski stan, dolewamy olej przez wlew, który znajduje się w pobliżu.
Ważne jest, aby pomiar oleju wykonywać na równej powierzchni oraz zimnym silniku (czyli przed odpaleniem), jeśli silnik wcześniej pracował to należy odczekać 20-30 min.

Na egzaminie wystarczy opisać słownie w jaki sposób sprawdzilibyście poziom oleju.

Płyn w spryskiwaczach znajduje się z boku kabiny przy drzwiach od strony pasażera. Sprawdzamy otwierając dekielek i stwierdzamy obecność płynu. (Płyn powinien być widoczny).

To jest jedyny płyn, który uzupełniamy pod sam korek, czyli do maksimum.

Sygnał dźwiękowy sprawdzamy przez naciśnięcie przycisku od góry znajdującego się na dźwigni kierunkowskazów.

Do drugiej grupy, którą omówimy należą wszystkie obowiązkowe światła w pojeździe.

Sprawdzenie wszystkich świateł zacznijmy od włączenia zapłonu, czyli 2 pozycji na kluczyku.
Poszczególne światła działają z włączonym zapłonem, a inne bez. Dlatego też, aby nie dokładać sobie dodatkowych elementów do zapamiętania i ułatwić sprawdzajmy wszystkie światła na włączonym zapłonie. Jest to dopuszczalne.

Światła pozycyjne włączamy przez przekręcenie pokrętłem raz od zera. Światło powinno nam się pojawić z przodu pojazdu, po bokach pozycyjne boczne oraz z tyłu.

Światła Mijania włączamy przez przekręcenie pokrętłem dwa razy od zera. Światła pojawią się TYLKO z przodu pojazdu w dwóch miejscach.

Aby włączyć Światła Drogowe najpierw należy włączyć światła mijania, czyli przekręcamy dwa razy od zera, a następnie przyciągamy przełącznik do siebie w stronie kierownicy. Światła pojawią się nam TYLKO z przodu pojazdu w dwóch miejscach. Aby wyłączyć światła należy przyciągnąć przełącznik jeszcze raz do kierownicy.

Aby sprawdzić działanie Świateł Hamowania ‘’stop’’ musimy poprosić drugą osobę. My siedząc na miejscu kierowcy naciskamy środkowy pedał hamulca, a drugą osobę (na egzaminie będzie to egzaminator) prosimy o sprawdzenie czy światło działa.  Są to dwa punkty świetlne z tyłu pojazdu.

Światła Kierunkowskazów włączamy przez opuszczenie przełącznika do dołu – wówczas włączymy kierunkowskaz lewy. Kierunkowskaz prawy włączamy podnosząc przełącznik do góry. Światło powinno się pojawić w trzech miejscach, z przodu, z boku i z tyłu po jednej stronie (prawej lub lewej, adekwatnie do włączonego kierunkowskazu).

Światła Awaryjne włączamy przez naciśnięcie przycisku z symbolem trójkąta awaryjnego, który znajduje się w pobliżu deski rozdzielczej. Wówczas na pojeździe pojawi nam się 6 pkt świetlnych, z przodu dwa, z lewej strony pojazdu jeden pkt, z prawej strony pojazdu jeden pkt i z tyłu dwa pkt.

Światła Przeciwmgłowe tylnie włączamy zaczynając od świateł mijania, a następnie naciskamy przycisk, który znajduje się w pobliżu deski rozdzielczej. Na pojeździe światła pojawią się TYLKO z tyłu w dwóch miejscach po prawej i lewej.

Światło cofania – włącza się automatycznie przy wybraniu biegu wstecznego. Pojawi się nam białe światło z tyłu pojazdu.

 

Mam nadzieje, że mój artykuł pomoże Ci  w przygotowaniach do egzaminu 🙂 Koniecznie daj znać w komentarzu pod filmikiem jak oceniasz materiał.
Pozdrawiam 🙂

Artykuły
Youtube
Google
Instagram