Blog

13 maja 2021

Prawo jazdy na świecie – gdzie najtrudniej je wyrobić?

Jeśli myśleliście, że w Polsce niełatwo jest otrzymać prawo jazdy kategorii B, to mamy kilka przykładów, które mogą zmienić tę opinię. Oponeo przyjrzało się temu, jak na świecie przebiega proces zdobywania upragnionych uprawnień i okazuje się, że w niektórych krajach jest on naprawdę czasochłonny, a przy tym kosztowny.

Teoria i praktyka

Serwis Oponeo.pl wziął pod lupę 24 państwa: Polskę, Niemcy, Ukrainę, Czechy, Danię, Wielką Brytanię, Finlandię, Szwecję, Norwegię, Belgię, Węgry, Austrię, Francję, Portugalię, Hiszpanię, Włochy, Rosję, RPA, Indie, Japonię, Chiny, Singapur, Nową Zelandię oraz Brazylię. Podstawowy wniosek z tej analizy jest taki, że choć przyszli kierowcy mają ten sam cel niezależnie od miejsca, w którym żyją, to drogi do jego osiągnięcia bywają diametralnie różne.

Bardzo dobrze pokazuje to przebieg kursów. W Polsce, zanim przystąpi się do państwowego egzaminu, należy spędzić na wykładach ponad 22 godziny (30 h lekcyjnych), a następnie kolejne 30 za kierownicą. Dla porównania sama część teoretyczna w Rosji to aż 130 godzin! Na Ukrainie 75, a w Brazylii 45. Zupełnie inaczej sprawa ma się w Belgii, gdzie 12 godzin musi wystarczyć na przyswojenie podstawowej wiedzy. Natomiast w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Chinach, Nowej Zelandii, Indiach, RPA oraz we Włoszech kursant sam decyduje, czy poziom jego wiedzy jest już dostateczny. Warto przy okazji zauważyć, że nie w każdym z analizowanych państw konieczne jest zaliczenie kursu pierwszej pomocy.

https://www.oponeo.pl/gfx/Articles/prawo-jazdy-teoria-017753.png

 

Praktyka. W Nowej Zelandii, w której proces zdobywania pełnego prawa jazdy jest kilkuetapowy, rekomenduje się spędzenie aż 120 godzin za kółkiem, po wcześniejszym wykazaniu się wiedzą teoretyczną i otrzymaniu licencji ucznia. Zdecydowanie mniej czasu, ale wciąż prawie dwa razy tyle co w Polsce, kursanci spędzają pod okiem instruktorów w Rosji (56 godzin). Zupełnie inaczej jest m.in. w Niemczech i Norwegii – tam wymaga się zrealizowania 9 godzin praktyki. We Włoszech natomiast podstawowy harmonogram wygląda następująco: 2 godziny jazdy po zmroku, 2 po przedmieściach i 2 na ruchliwych drogach.

 

W końcu egzamin

We wszystkich wymienionych wcześniej państwach starający się o prawo jazdy muszą przystąpić do teoretycznego egzaminu (lub egzaminów!). W naszym kraju, aby uzyskać wynik pozytywny, należy doskonale opanować wiedzę i uzyskać 68 z 74 punktów. Próg procentowy wynosi zatem aż 92%! Za naszą zachodnią granicą wymagania są równie wysokie – w Niemczech trzeba uzyskać wynik na poziomie 91%, odpowiadając na 30 pytań wylosowanych z puli tysiąca. 90% wymaga się m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Chinach, Japonii, na Ukrainie czy we Włoszech. Najprostsze wydaje się za to zdanie egzaminu w Indiach – 15 pytań i 9 poprawnych odpowiedzi to przepustka do zaliczenia tego etapu.

https://www.oponeo.pl/gfx/Articles/prawo-jazdy-progi-017755.png

 

A co z praktyką? W Chinach egzamin trwa około 120 minut. W Nowej Zelandii 90 minut, przy czym jest to suma podwójnej weryfikacji umiejętności. Na Węgrzech oraz w Finlandii, Norwegii i Niemczech potrzebna jest mniej więcej godzina, aby udowodnić swoje umiejętności prowadzenia samochodu. Co ciekawe w Brazylii egzamin praktyczny może trwać zaledwie 10 minut (to minimalna granica), a w Singapurze 20!

 

Ile to kosztuje?

Interesujący jest fakt, że wyrobienie prawa jazdy w Polsce wiąże się z jednymi z najniższych kosztów. Według szacowanych danych spośród badanych państw najgorzej pod tym względem wypada Japonia. Tam pretendent do miana kierowcy musi zainwestować ponad 10 tysięcy złotych, zanim będzie mógł samodzielnie poprowadzić samochód. Niewiele niższe koszty ponosi się w Niemczech – ok. 9 tys., a także w Belgii, Francji i Norwegii – ponad 8 tys. Najtaniej jest w Indiach, gdzie wystarczy wydać około 300 złotych.

https://www.oponeo.pl/gfx/Articles/prawo-jazdy-koszty-017757.png

 

To oczywiście tylko część wiedzy na temat zdobywania uprawnień na świecie. W wielu krajach proces ten jest naprawdę skomplikowany i wymaga przejścia przez kilka etapów. Pełną wersję raportu można znaleźć pod adresem: https://www.oponeo.pl/artykul/prawo-jazdy-na-swiecie

Artykuły
Youtube
Google
Instagram