Blog

23 marca 2020

Jak prawidłowo wykonać łuk?

W tym artykule przedstawię Wam jak prawidłowo wykonać łuk. Jest wiele metod, znamy sposoby na ‘’słupek’ itp. Jednak wtedy to zadanie traci sens.
Cel jest taki aby kursant był w stanie wyczuć gabaryty auta, posiadał prawidłowy odruch w momencie omijania przeszkody jadąc do przodu jak i do tyłu.

W życiu nie będzie słupków, zamiast linii może być mur a zamiast słupków inne auta i co wtedy ? Wtedy też dasz radę jeśli posłuchasz moich wskazówek.

Po pełnym przygotowaniu do jazdy:

 • fotel,
 • lusterka,
 • pasy,
 • uruchomiamy silnik,
 • włączamy światła mijania.

A następnie:

 • wybieramy 1. Bieg,
 • zwalniamy hamulec ręczny i
 • przed samym ruszeniem UPEWNIAMY SIĘ O MOŻLIWOŚCI JAZDY !

Jest to bardzo ważny element, na który egzaminator zwróci uwagę czy wykonujesz prawidłowo. Jeśli spojrzysz na otoczenie przez lewą szybę i lusterko, przez prawą szybę i lusterko, a na koniec odwrócisz się przez prawe ramię sprawdzając przestrzeń za pojazdem + dodatkowo zerkniesz w lusterko wsteczne wykonasz to zadanie celująco. Pamiętaj nie wystarczy upewnić się przy użyciu lusterek! Obowiązkowym elementem jest sprawdzenie otoczenia rozglądając się przez lewą, prawą i tylną szybę!

Ruszając nie bójcie się dodać gazu. Ważne jest, aby wyczuć nowy pojazd i nie spalić na starcie.

Gdy dojedziemy do drugiej koperty, zmieścimy się całym obrysem pojazdu w wyznaczonym polu i wybierzemy bieg wsteczny na nowo upewniamy się o możliwości jazdy, czy możemy kontynuować jazdę. Będzie to Wasz dobry nawyk w późniejszej jeździe samodzielnej. Przy cofaniu ostrożności nigdy nie za wiele!

Jadąc do tyłu, skupcie się początkowo na prawym lusterku (a to dlatego, że Wasza droga; Wasz łuk prowadzi w prawo). Cały czas kontrolujecie czy widzicie linie lub przeszkodę w postaci słupka w lusterku. Jeśli nie widzicie to znaczy, że zaczynacie się oddalać od prawej strony. Wówczas małymi ruchami dokręcajcie kierownice w prawo, aby znów linia bądź pachołki nam się pojawiły. Jeśli zauważycie, że auto coraz bardziej się zbliża do linii bądź pachołków zacznijcie małymi ruchami odkręcać kierownicę w lewo.

Ważne, aby cały czas kontrolować co się dzieje z pojazdem i korygować nawet najmniejsze zbliżanie się czy oddalanie od przeszkody. Musicie wyćwiczyć prawidłowy odruch, przy korzystaniu z lusterek, wówczas żadna przeszkoda w życiu Wam nie będzie straszna. W momencie, gdy pojawia się w lusterku już prosta linia i na końcu Wasza koperta, do której macie dojechać ważne jest aby zacząć prostować koła. Jeśli w prawym lusterku widzicie tylko jedną prawą linie, a w lewym lewą to jest ten moment, w którym koła powinny być proste. Porównaj odległość od prawego i lewego boku pojazdu do linii. Powinny wynosić tyle samo. Jeśli z prawej strony jest więcej to delikatnie skręć kierownicą w prawo i poczekaj, aż auto się wyśrodkuje. Jak będzie po równo wyprostuj kierownicę.

Pamiętaj, aby na prostym odcinku nie wykonywać dużej ilości ruchów, wystarczy nieznacznie skręcić kierownicę i poczekać na efekty. Za każdym razem pamiętaj o wyprostowaniu kół w momencie, w którym jesteś już równo, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Jeśli macie opanowaną sytuacje odwróćcie się za siebie skontrolować co dzieje się centralnie za pojazdem. W momencie, gdy zaczniecie dojeżdżać do koperty patrzcie już tylko przez prawe ramię i dojeździe do słupka jak najbliżej jednak tak aby go nie dotknąć.

W początkach nauki pomoże Wam kilkukrotne wyjście z pojazdu i porównanie rzeczywistej odległości od słupka do auta z obrazem, który widzicie patrząc przez tylną szybę ze środka pojazdu. W waszej głowie te dwa obrazy się połączą i będziecie w stanie wyczuć gabaryty auta.

Na egzaminie, jeśli:

 • Nie włączycie świateł mijania
 • Nie upewnicie się możliwości rozpoczęcia jazdy
 • Zatrzymacie pojazd w innym miejscu niż wyznaczonych do tego kopertach
 • Nie zmieścicie się obrysem pojazdu w kopercie
 • Najedziecie na linie

Wówczas egzaminator poinformuje Was, że popełniliście błąd i poprosi o wykonanie zadania jeszcze raz.

Jeśli popełnicie:

 • jeszcze raz jakikolwiek błąd z powyższej listy
 • bądź dotkniecie pachołek lub tyczkę podczas jazdy
 • lub wyjedziecie całkowicie pojazdem za linie

Egzamin zostanie zakończony z wynikiem negatywnym.

Proste ? Oczywiście !
Jadąc na wyczucie jesteście w stanie uratować się w każdej sytuacji nawet jeśli coś pójdzie nie po waszej myśli.
Powodzenia na egzaminie!

Artykuły, Video
Youtube
Google
Instagram